Bankowość elektroniczna – przegląd najpopularniejszych usług

Kobieta uzywa bankowości mobilnej

Ogromny postęp technologiczny, jaki można zauważyć w obecnym czasie, nie ominął sektora finansowego. Dzięki niemu powstało wyjątkowo funkcjonalne narzędzie, jakim jest bankowość elektroniczna. Korzystanie z niej stwarza ogromne możliwości. Dotyczą one zarówno nieograniczonego dostępu do zgromadzonych na rachunku środków, jak i atrakcyjnych produktów bankowych, dokonywania płatności bezgotówkowych przy użyciu aplikacji mobilnych oraz płatności w sieci.

Liczne zalety i łatwość korzystania z usługi sprawiają, że bankowość elektroniczna cieszy się ogromną popularnością wśród klientów instytucji finansowych. Dzięki niej wszystko, co związane z finansami, staje się szybkie, proste i niezwykle wygodne. Sprawdzamy, które z usług bankowości elektronicznej cieszą się największą popularnością.

Nieograniczony dostęp do własnych zasobów

Niewątpliwie największą zaletą bankowości elektronicznej jest stały dostęp do własnego rachunku bankowego oraz możliwość zarządzania zgromadzonymi na nim środkami za pośrednictwem sieci. To niezwykle funkcjonalne i praktyczne rozwiązanie, które pozwala klientowi zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii. Zamiast udać się na wizytę w placówce, może on w wygodny sposób, z domowego zacisza zarządzać swoim kontem. Zlecenie przelewów, dokonywanie płatności i wiele innych czynności dzięki bankowości elektronicznej zajmuje kilka chwil. Dzięki bankowości elektronicznej klient zyskuje też dostęp do wszystkich istotnych dokumentów i może zarządzać kartami płatniczymi przypisanymi do rachunku. Stwarza to możliwość szybkiej reakcji w przypadku zgubienia lub utraty karty. Korzystając z bankowości elektronicznej, utraconą kartę można w prosty i szybki sposób zablokować, chroniąc w ten sposób swoje oszczędności.

Dostęp do produktów bankowych

Kolejną usługą przypisaną do bankowości elektronicznej jest dostęp do produktów bankowych, z których klient może skorzystać za pośrednictwem sieci. W zależności od propozycji przygotowanych przez daną instytucję mogą to być kredyty oraz karty kredytowe, różnego rodzaju pożyczki, lokaty i rachunki oszczędnościowe. W każdym z tych przypadków klient zdecydowaną większość, a niekiedy nawet całość formalności potrzebnych do skorzystania z oferty może dopełnić za pośrednictwem Internetu. Choć do niedawna wydawało się to niemożliwe, obecnie coraz częściej możliwe jest zaciągnięcie kredytu czy też założenie lokaty bez konieczności odbycia wizyty w placówce stacjonarnej banku. Sama spłata zadłużenia również odbywa się poprzez bankowość elektroniczną, dzięki czemu klient nie musi pamiętać o terminach spłaty kolejnych rat, za to zyskuje komfort i wygodę oraz gwarancję terminowego regulowania kolejnych rat zadłużenia. Wystarczy tylko zlecić przelew cykliczny.

Płatności zbliżeniowe i zakupy online

Kolejną z cieszących się dużą popularnością usług bankowości elektronicznej są płatności zbliżeniowe. Umożliwiają one dokonywanie transakcji bezgotówkowych w sklepach i punktach obsługi klienta. Dzięki płatnościom zbliżeniowym za produkty oraz usługi można płacić za pomocą karty płatniczej lub za pośrednictwem dowolnego urządzenia elektronicznego skonfigurowanego z aplikacją bankową. Jest to niezwykle wygodne i praktyczne rozwiązanie, z którego korzysta bardzo wielu klientów. Płatności zbliżeniowe na popularności zyskały zwłaszcza w trakcie pandemii, gdyż pozwalają ograniczyć bezpośredni kontakt ze sprzedawcą oraz gotówką, będącą jednym ze źródeł transmisji wirusa.

Z transakcjami bezgotówkowymi wiąże się jeszcze jeden rodzaj usługi bankowości elektronicznej. Są nim popularne zakupy online. Poza niezwykłą wygodą ten sposób robienia zakupów cieszy się tak dużym zainteresowaniem klientów, również ze względu na to, że sklepy internetowe bardzo często proponują atrakcyjniejsze promocje i rabaty, a także niższe ceny. Za zakupy w sieci najczęściej płaci się bezgotówkowo, wykonując tradycyjny przelew, lub za pośrednictwem systemów płatniczych. W drugim przypadku, aby autoryzować płatność, należy ją potwierdzić w aplikacji bankowej. Korzystając z takiego rozwiązania, można zaoszczędzić czas, a przy tym zapewnić sobie szybszą wysyłkę zamówienia, bowiem środki bardzo szybko są księgowane na koncie sprzedawcy. Bankowość elektroniczna ułatwia wykonywanie wielu czynności związanych z zarządzaniem finansami. Nic więc dziwnego, że usługi z nią związane cieszą się tak dużą popularnością (1).

  1. „Jak działa bankowość internetowa?”, (https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/bankowosc-internetowa-czym-jest-jak-dziala-na-czym-polega/3b4t53z), data dostępu: 18.12.2021.